Зараз без гаджетів не можна уявити життя. Під час карантину для багатьох нас світ звузився до екранів ноутбуків і телевізорів, а це не може не впливати на наш зір. При роботі за комп'ютером може відчуватися зорова напруга, нечіткість зображення, виникають головний біль і різь в очах, з'являються втома і дратівливість.
У деяких людей порушується сон, апетит, погіршується зір, починають хворіти руки, шия, поперек, можливе нервове виснаження.
Але не варто у всьому звинувачувати лише комп'ютер:
- причиною запалення та втоми очей можуть бути стреси;
- недостача сну;
- неправильне харчування, сигаретний дим;
- слабке чи сильне висвітлення;
- косметичні засоби…
Це ми всі розуміємо, але тут розглядаємо лише вплив комп'ютера.
Якщо Ви хочете уникнути будь-яких негативних наслідків від роботи за комп'ютером, потрібно:
- Правильно розташувати монітор;
- Подбати про правильне освітлення робочого столу та навколишнього простору;
- Основним засобом профілактики при втомі очей – обов'язкові 10-хвилинні перерви наприкінці кожної години роботи за комп'ютером не забувати про просту гімнастику для очей;
Все це необхідно робити з тієї простої причини, що зір людини, сформований під час тривалої еволюції, у ХХ столітті виявився мало пристосованим до роботи з комп'ютерним зображенням. Наше око спочатку не призначене для того, щоб довго дивитися на картинку монітора. Еволюційно очі пристосовані для того, щоб ходити на полювання, збирати гриби і т. д. Крім цього, око звичне бачити предмети з відбитим від них світлом, а не на об'єкти, що самосвітяться.
З комп'ютером все інакше: зображення на моніторі складається з безлічі точок, що світяться з інтенсивністю настільної лампи. Тому немає різниці тим часом, щоб невідривно дивитися на запалену люстру або довго читати з екрану.
Підвищена напруга очей також викликають такі фактори:
- відблиски на екрані від зовнішніх джерел;
- мала відстань від очей до екрана;
- надмірно велика яскравість монітора;
- мала чіткість зображення;
- невдалий вибір кольорів.
Роль також відіграє те, як Ви сидите при цьому. Якщо довго сидіти нерухомо, а часто це ще напівлежачи, то порушується кровообіг у шийному відділі хребта, це позначається на роботі органів, пов'язаних із зором. Важливо якісно харчуватися для збалансованого надходження до організму поживних речовин та вітамінів, які впливають на роботу очей. Крім цього, має значення повітря в приміщенні, в якому ми працюємо. Якщо в приміщенні курно і накурено, то це погіршуватиме вплив гаджетів на очі і сприятиме зменшенню гостроти зору, розвитку синдрому «сухого ока» та короткозорості.
Причини поширення сухості очей серед користувачів комп'ютера такі:
- більш рідкісне моргання користувача при роботі на комп'ютері – 5-7 разів, що становить приблизно третину від звичайної частоти моргання – 20 разів;
- широко розплющені очі при розгляді зображення на моніторі (це призводить до збільшення швидкості випаровування сльози з поверхні ока).
Слізна рідина виконує для очей кілька найважливіших функцій: живильну, захисну та оптичну. Якщо слізної рідини мало, поверхня ока пересихає, з'являється різь, «пісок у власних очах», знижується гострота зору.
Відомо, що очі є дзеркалом всього організму. Тому в деяких випадках проблеми з очима можуть бути сигналом про якусь іншу проблему в організмі, на яку треба звернути першочергову увагу. Ці проблеми допоможе Вам виявити лікар, тому ранній візит до офтальмолога є запорукою успішного виявлення та лікування багатьох захворювань.
Поширеною помилкою є самостійне використання зволожуючих крапель замість візиту до офтальмолога. Закопуючи очі, пацієнти просто притуплюють симптоми, а не відновлюють роботу слізних залоз. У цей час більш серйозні захворювання можуть прогресувати, які зовнішні ознаки будуть непомітні через дії крапель.
Як же допомогти своїм очам?
Якщо ви вже відчуваєте втому та зниження зору, якщо під кінець дня вам вже складно розглянути далекі предмети, а деякі літери на екрані перед вами розпливаються, зверніться до офтальмолога для виявлення причин. Ми допоможемо Вам правильно підібрати комплекс заходів щодо усунення даних явищ.
Лікар-офтальмолог може дати ті ж рекомендації, що були описані раніше, а може призначити спеціальне лікування. Часто призначається апаратне лікування очей. За допомогою апарату гострота зору може відновитись до 100% залежно від складності ситуації. Як правило, апаратне лікування призначається раз на півроку за постійної роботи за комп'ютером.
Зауважено, що при інтенсивній роботі за комп'ютером протягом півроку зір сідає на 0,5 діоптрію. Якщо ж якнайшвидше почати інтенсивно займатися відновленням свого зору, гострота зору відновлюється протягом двох тижнів до місяця. І важливо якнайчастіше проходити профілактичні огляди у лікаря.