Косоокість – відхилення від симетричної точки фіксації одного або відразу двох очей.
Причини
Кожне око має 6 м'язів, які спільно забезпечують рух очей. Мозок контролює всі 12 м'язів, щоб обидва очі дивилися у правильному напрямку. В нормі обидва очі фокусуються на одну точку, але передають мозку картинку зі свого погляду. Мозок поєднує два зображення, що дає об'ємність образу. Для того, щоб мозок зміг з'єднувати два зображення в одне, важливо, щоб усі м'язи працювали узгоджено.
Косоокість - це захворювання, викликане неправильною роботою одного або декількох м'язів очей, що призводить до неправильного стану очей. При косоокості мозок дитини починає отримувати дві картинки, які вона не може зіставити в одну. Виникає двоїння, потім його мозок швидко реагує придушенням одного зображення. У дуже короткий термін мозок викликає непоправне придушення зору з ока, що косить, викидаючи його з зорового процесу. У результаті порушується бінокулярний зір.
Причиною косоокості можуть бути вроджені патології рефракції, дефекти у розвитку м'язового апарату очей, ураження центральної нервової системи, дефекти розвитку окорухових нервів, травми.
Форми
Співдружнє. Патологія раннього дитячого віку, коли він очі відхилені убік, але синхронно рухаються. Співдружня косоокість розвивається частіше у разі, якщо гострота зору одного ока значно нижча від гостроти іншого, внаслідок значного порушення зору обох очей або порушення прозорості кришталика, а також внаслідок захворювань сітківки та зорового нерва. Залежно від положення очей (всередину або назовні) розрізняють форму косоокості, що сходить і розходиться. При співдружньому косоокості двоїння, як правило, не буває.
Паралітичне. Виникає при ураженні окорухового, блокового і нервів, що відводять, а також в результаті ураження самих м'язів. Такий вид патології спостерігається при пологових травмах, крововиливах та пухлинах, прогресивному паралічі, енцефаліті, травмах черепа, токсичних та інфекційних невритах. При ізольованому ураженні одного з м'язів уражене око відхиляється в протилежний бік. Рухи ока у бік ураженого м'яза відсутні або різко обмежені. Відмінною особливістю є двоїння та запаморочення, що зникають при закриванні одного ока.
Косоокість - не просто косметична проблема навіть при незначному відхиленні ока. Питання значно складніше. У зв'язку з відсутністю бінокулярного зору порушується сприйняття зовнішнього світу, дитина не в змозі визначити просторове ставлення навколишніх предметів. В результаті можливе відставання фізичного та розумового розвитку дитини.
Підступність косоокості полягає в тому, що малі кути відхилення можуть зовні не виявлятися і можуть бути не помічені батьками. Ось чому в молодшому віці потрібні профілактичні огляди офтальмолога. У дітей важливо виявити косоокість якомога раніше. Почате лікування дозволить відновити бінокулярний зір і правильне положення очей.
Лікування
Залежно від віку дитини, причини косоокості, сторони та ступеня відхилення ока рекомендується терапевтичне або хірургічне лікування. До терапевтичних методик можна віднести оклюзію (закриття «кращого» ока на тривалий проміжок часу, що змушує мозок дитини працювати з «найгіршим» оком) та курси спеціальних вправ зорової стимуляції. Згодом мозок звикає працювати зі слабким оком, і зір поступово покращується. Щоб цей вид лікування був ефективним, його слід проводити в ранньому віці, перш ніж у дитини закріпиться амбліопія. Що стосується зорової стимуляції, то сучасні комп'ютерні програми, тренуючи зір, дозволяють досягти правильного стану очей та відновити бінокулярний зір у 70% випадків без хірургічного втручання. При лікуванні косоокості необхідні значні зусилля лікаря, дитини та батьків. Лікування може тривати від кількох тижнів за кілька років.
ВАЖЛИВО ЗНАТИ: чим раніше виявлено захворювання і розпочато його лікування, тим швидше буде відновлено зору і тим краще буде результат цього лікування.
Запис на прийом до «Центру зору» за телефоном:
(097) 726-60-40 - м. Дніпро
(095) 884-98-95 - м. Дніпро
(097) 883-74-83 - м. Кам'янське